2004-ben kaptam számítógépet, majd némi könyörgés után netem is lett. Az egyik chates oldalt még suliból ismertem, így természetesen ott kezdtem meg a "netes élet" megismerését, kismerését. Rengeteg tapasztalatot szereztem az emberek viselkedéséből, viszonyulásából, s legfőképp az ember és az internet kapcsolatáról. Az adatlapokat bújva feltűnt, hogy sok ember weboldalának a végződése: gportal.hu. Mivel nekem is volt oldalam, amit az uw.hu oldalra töltöttem fel, arra gondoltam, ez is egy tárhelyszolgáltató, nézzük meg, mit nyújt. Vagyis inkább csak sejtettem, mint gondoltam.
g-portal.hu... rögtön rájöttem, hogy ez nem egy sima tárhelyszolgáltató, annál sokkal több. Elolvastam mindent, amit az oldalon találtam, majd regisztráltam. Pár nap alatt megértettem a rendszer működését, a lapom készen állt a publikálásra. Legalábbis ezt hittem. Természetesen, hol máshol mutathatnám be, mit alkottam, mint a már említett chates oldalon. Kommunikáció éhségem által jó pár emberrel ismerkedtem össze. A privát chatnek nem igen voltam híve, így csak egyes szobákban beszélgettem. Ezekben a szobákban megemlítettem, min dolgoztam pár napja. Páran dicsértek, s jóval többen porig aláztak, hogy G-Portálos lapot készítek, s ezt még fel is merem vállalni. Értetlenül néztem magam elé, nem láttam a probléma gyökerét. Az igaz, hogy tényleg egy alap lap volt, az egyik GP-s sablonnal (stílussal), s egy általam feltöltött, nem igazán mondható grafikai szépségű fejléccel. De sok munkám volt benne. A tartalmat valakinek fel kellett raknia, a menüket valakinek fel kellett építeni, s hát ez a valaki én voltam.
Rettentően felbosszantott, ahogyan lenézték magát a G-Portált. Tudtam, hogy sokkal több lehetőség rejlik benne, s biztos voltam benne, hogy olyat lehet itt alkotni, amit mindenki ámulva-bámulva fog nézni. A dühtől teljesen felbuzdítva neki estem a G-Portál rejtelmeinek teljes megismerésének. Akkoriban nem igen voltak portálépítős lapok. Olyanok nem, ahol tényleg minden le van írva részletesen. Egy lapot találtam, amin akadt pár kód: hogyan készíts színes menüpontot, hogyan formázd a moduljaid címét. Mivel a G-Portál megismerése előtt már volt HTML lapom (egy igazán kezdetleges honlap), így a legtöbb dolgot, amit ezen a portálépítős oldalon olvastam, már ismertem, csak azt nem tudam, hogy ezeket megadhatom a modulok címénél. Virult a fejem, miket lehet itt csinálni.
Az első oldalam a személyes kategóriába raktam, bár inkább volt vegyes témájú. A net bekötése után elkezdtem képeket gyűjteni, hisz nagyon sok szép kép található rajta. Abban az időszakban nagyon szerették az emberek a különböző grafikai megoldással készített neveket, feliratokat használni fórumokon, vagy éppen az oldalukon. Mivel a gépemen már több száz ilyen képpel rendelkeztem, úgy döntöttem, hogy jó lenne ezt egy oldalra feltölteni. Természetesen G-Portálos oldal jöhetett csak szóba. Ekkor regisztráltam a ma már portálépítős oldalam, a nevek.gportal.hu -t. Már akkor próbáltam eltérni a G-Portálos sablontól, így sok más GP-s szerkesztő bombázott kérdésekkel, mit, hogyan csináltam. Ekkor támadt az az ötletem, hogy erre a gyűjtő oldalra nem ártana egy Segítség menü sem, ahol leírhatom a tapasztalataim, és segíthetek másoknak.
Az akkor még kezdetleges oldalt még mindig lenézték az emberek, még mindig megkaptam, hogy ez csak egy béna G-Portálos lap. Egyre több időt fektettem az oldalra, s a képek feltöltése mellett egyre inkább megismertem a weblapoknál használt scripteket, amiket G-Portálon is tudtam alkalmazni. Eközben grafikailag is fejlődtem, ami lényegében drága páromnak köszönhető. Ő volt az, aki megmutatta nekem a Photoshoppot. Előszeretettel néztem, mit, hogyan szerkeszt, majd próbálgattam magam is a programot. Később rájöttem, hogy szinte bármit meg lehet oldani a G-Portálon, csak trükköket kell alkalmazni. Így felül múltam az átlagos G-Portálos kinézetet.
S jött a CSS. Az egyik látogatóm küldött be egy kódot, hogy ezzel át lehet alakítani egyes sablonokat. Kipróbáltam, s igaza volt. Gyorsan ki is raktam a megszerzett ismereteket róla, hogy mások is használják. Később jöttem rá igazán, mi is az a CSS. Magamtól már nagyon sok ismeretet szereztem, hisz nem féltem próbálkozni, majd kerestem külföldi lapokat, ahol részletesen leírták, mi micsoda. A vicces ebben az, hogy angol tudással nem rendelkezem, de a grafikai programok és a kódok által megismert szavaknak köszönhetően, nagyon sok mindent megértettem. Ma már könnyedén összerakok egy CSS-t, amivel egy G-Portálos lap teljes mértékben megváltoztatható.
Azt hiszem, ma már sok HTML lap tulajdonosa irigykedve néz rá egy G-Portálos oldalra.
A profi merő túlzás. Az igaz, hogy G-Portálon belül sok mindenhez értek, oké, nagyon sok mindenhez, de nem tartom magam profinak. A profi már mindent tud, én pedig állandóan tanulok valami újjat.
Mit köszönhetek a G-Portálnak? Mindent. Bár a tudásom javát magam szedtem össze, ezt mégis a G-Portál létezésének köszönhetem. Ha nem lennének, biztosan nem merültem volna el ennyire a webes témában, s nem is grafikáztam volna ennyit. Ráadásul sok értékes kapcsolatot szereztem, olyan emberekkel, akikkel a távolság miatt nem valószínű, hogy megismerkedhettem volna. A GP csapata pedig jó szívvel veszi az ötleteimet, aminek nagyon örülök. Igazán köszönök mindent.
<<< vissza
|